Ordinačné hodiny:
Po - Št:  7:00 - 15:00 | Pia: 7:00 - 12:00
hello world!
25. apríla 2022

Ako by som mal čistiť zuby svojmu dieťaťu?

Ak chcete zabezpečiť správnu zubnú starostlivosť Vášho dieťaťa v budúcnosti, dôrazne sa odporúča zaviesť pravidelnú rutinu ústnej hygieny pre vaše dieťa čo najskôr. Zanedbávanie starostlivosti o ústnu hygienu  Vášho dieťaťa môže viesť k zubnému kazu a krivému rastu trvalých zubov. Hneď ako sa prvý zub začne objavovať na povrchu, je rozumné začať s čistením zubov .

Niektoré deti sa dokonca rodia so zubami! Väčšine z nich však začínajú rásť okolo šiestich mesiacov a sú vo všeobecnosti vyrastené, keď majú dva a pol roka. Zdravé mliečne zuby sú základom pre ľahšie žuvanie, čistejšie rozprávanie, ako aj vytváranie vhodného priestoru pre trvalé zuby.

Dôležité je, aby rodičia prevzali zodpovednosť za stav dutiny ústnej svojich detí a pomáhali ako s dočisťovaním, tak aj s dodržovaním správnej výživy. Veľmi dôležitá je hygiena medzizubných priestorov, kde vzniká najviac kazov, preto je potrebné, aby navštevovali ambulanciu zubného lekára a dentálnej hygieničky minimálne dvakrát ročne.

Ako čistiť zuby svojmu dieťaťa?

 Mliečne zúbky čistite malými jemnými krúživými pohybmi. Najlepšie je zamerať sa na oblasť, kde sa zuby stretávajú s ďasnom. Keď skončíte s čistením zubov na prístupných miestach, prejdite na čistenie medzizubných priestorov. Môže to byť dentálna niť, alebo medzizubná kefka správnej veľkosti. Vhodnou pomôckou na čistenie novo prerezaných trvalých zubov a ťažko dostupných miest, je jednozväzková alebo tzv. singel kefka. Malá hlavička s mäkkými štetinami umožní rodičovi jednoduchú manipuláciu v malých detských ústach a pomôže k dokonalému vyčisteniu stáleho molára nielen v ryhách a jamkách, ale aj okolo gingívy, ktorá býva počas prerezávania opuchnutá.

Aký druh zubnej pasty je najlepší pre moje dieťa?

Odporúča sa použiť zubnú pastu s obsahom fluoridu, pretože robí zuby Vášho dieťaťa odolnejšie voči kyselinám a škodlivým baktériám, ktoré spôsobujú zubný kaz. 

Kedy mám prvý krát navštíviť zubného lekára?

Odporúča sa, aby ste svoje dieťa vzali k zubnému lekárovi, keď sa mu objavia prvé zúbky ,na spoznávanie priestorov, kde sa ošetrenie vykonáva. Na vzájomné spoznanie sa s ošetrujúcim lekárom, aby už samotné prvé ošetrenie nezanechalo negatívnu stopu.

Adresa:
Osloboditeľov 22/27
97632 Badín
Ordinačné hodiny:
Po - Št:  7:00 - 15:00
Pia: 7:00 - 12:00
Ochrana osobných údajov